Uzun Ömürlülük

PVC malzemeden ürün elde etmeden önce, PVC bir dizi özel katkı maddeleriyle birleştirilir. Bu birleşim esnasında ürün, yüksek sıcaklıklarda şekilllendirilerek plastik haline getirilir. Tüm PVC malzemeler için gerekli olan katkı maddeleri ısı stabilizatörler ve yağlayıcılardır; esnek PVC söz konusu olduğu zaman bu katkı maddelerine plastizörler de eklenir. Dolgu maddeleri, proses yardımcıları, impact modifierler ve pigmentler kullanılabilen diğer katkı maddeleridir. Katkı maddeleri ürünün mekanik özelliklerini, parlaklığını, hava şartlarına dayanımını, rengini, berraklığını ve elektriksel özelliğini belirleyecek veya etkileyecektir.

PVC hava şartlarına, kimyasal çürümeye, korozyona, şoka ve aşınmaya dayanıklıdır. Bu nedenle açık havaya maruz ürünlerinde ve birçok farklı uzun ömür istenen yerlerde müşterilerin tercih nedenidir. Gerçekten yapı ve konstrüksiyon sektöründe orta ve uzun ömürlü uygulamalar, PVC üretiminin yüzde 85’ini oluşturmaktadır.

Örneğin PVC boruların yüzde 75’inin 40 yıldan fazla bir ömre sahip olacağı (100 yıla çıkma potansiyeli olacağı) tahmin edilmektedir. Pencere profilleri ve kablo yalıtımı gibi diğer uygulamalarda, çalışmalar gösterdi ki bunların yüzde 60‘ından fazlası 40 yıldan daha fazla bir ömre sahiptir. Ahşap ise kısa ömürlüdür.