Isı Yalıtımı Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Pencere Isı Yalıtımı

Günümüzde pencereler saydam bir yapı elemanı olarak görev yapmaktadır. Son yıllarda çift camlı pencerelerin kullanımı yaygınlaşmış, ısı camlar kullanılmaya başlanmıştır. Tek camlı pencerelerde ısı kaybı 100 ise çift camlarda 50, Solar Low-e ısı camlarda ise ısı kaybı 2’e kadar düşmektedir. Solar Low-e camlar ısıyı oda içine yansıtıp ışınımla ısı kaybını azalttığı için çok avantajlıdır.


Pencerelerde ısı kaybı nasıl önlenir?

PVC kasa ve doğramalarda ısı kayıpları, nerdeyse sıfıra kadar indirilebilmiştir. Isı kaybının önüne geçilebilmektedir.


Doğramalar ve Kasalar

Son yıllarda PVC kasa ve doğramaların kullanılması, ısı kayıplarını engellemede etkili olmuştur.


Panjurlar

Panjurlar genellikle güneş ışınımlarından korunmak için tercih edilmekle birlikte çift cam, alüminyum veya PVC panjur kullanımı ısı kaybının azalmasında önemli bir etkendir. Çift cam ve panjur kullanılan pencerelerde ısı kaybının yüzde 50 azaldığı tespit edilmiştir.


Perdeler

Perdeler yanlış kullanılmaları sebebi ile ısı kaybının artmasında etkili olmaktadır. Perdesiz pencerede ısı kaybı yüzde 100 ise perde radyatörün önünü kapatacak şekilde uzun olursa pencereden olan ısı kaybı yüzde 40 artar ve yüzde 140 olur. Eğer perde pencere boyutunda ve pencereye yakın ise perde ile pencere arasında oluşan kapalı hacim ısı geçişine direnç gösterir ve ısı kaybı yüzde 10 azalır, yani yüzde 90'a düşer.