Profesyonellerin Görüşü

Yapı Azim

2

Maltepe'de yapımına başladığımız SEYR-İ ADALAR konut projesine kadar ASAŞ'ı kompozit panel ve giydirme cephe üreticisi bir firma olarak biliyorduk. 120 daireden oluşan SEYR-İ ADALAR konut projesi, zemin üstü 80 metre yüksekliği ile firmamızın yaptığı en yüksek projeydi. Bu nedenle bu projemize çok özendik. Cephe kabuğunu ve doğrama sistemini seçerken çok hassas olduk. Cephede 1.100 pascal rüzgar basıncına göre dayanıklı malzemelerin kullanılmasına karar verdik.

İstediğimiz rüzgar basınç değerinin çok iddialı olduğunu bildiğimiz için bütün ithal PVC doğrama firmalarıyla görüştük. Bu firmaların bir kısmı bu mukavemet değerini sağlamayacaklarını söylerken, iki firmanın yetkilileri takviye profili kullanmak suretiyle istediğimiz kriteri sağlayabileceklerini söylediler. Firmalardan yapacakları testlerle istediğimiz kriteri ispatlamalarını istedik. Maalesef test düzeneklerinin olmadıklarını, sadece yazılı olarak garanti verebileceklerini söylediler. Gerek kullanmayı düşündükleri takviye profilinin çok şık olmaması gerekse de test düzeneklerinin olmamasından dolayı kendilerine teşekkür ettik. Araştırmalarımıza devam ettik.

Bir gün ASAŞ'ın kurucu ortaklarından Ahmet Yavuz beyefendi firmaya ziyarete geldi. Kendisi yaptığımız araştırmalardan bir şekilde haberdar olmuş. Hollanda'ya ihraç ettikleri 120 mm genişliğindeki Hollanda serisi profilden bahsetti. 120 mm profil ölçüsünü ilk defa duyuyorduk. İstediğimiz kriteri sağlayabileceklerini düşünerek fiyat teklifi vermelerini istedik. Ahmet Yavuz Bey, firmamızın hassasiyetini görünce hemen fiyat teklifi veremeyeceklerini, en büyük ölçülü doğramamızdan bir adet üretip, fabrikada test edeceklerini, testi geçmeleri durumunda teklif verebileceklerini söylediler. Büyük bir heyecan içinde haber bekledik. PVC Proje Yöneticisi Ümit Çiçek Bey, test işlemlerini yaptıklarını ve üründe istenen kriteri sağlandığını söyleyerek bizi fabrikalarına davet etti.

Fabrikada doğramaya bizim nezaretimizde 1.100 pascalda rüzgar ve yağmur testi, 2.000 paskalda da sadece rüzgar testi yaptılar. Artık istediğimiz kriteri sağlayan bir doğramayı görmenin rahatlığı içindeydik.

Sonrasında yaklaşık 200.000 m2 büyüklüğündeki dev tesislerini gezdirdiler. Tesisin 180.000 sinin alüminyum ve kompozit panel üretimi için, 20.000 m²'si ise PVC doğrama üretimi için kullanıldığını söylediler. Tesisleri gezdiğimizde hayran kaldık. Ülkemiz adına gurur duyduk. Yıllarca PVC doğrama satın alırken yabancı firmalara gereğinden fazla ilgi gösterdiğimizi farkettik.

ASAŞPEN bilgi birikimi ve teknik bilgisi ile böylesine farklı bir malzemeyi bizlere tanıtmış oldu.

PVC ve Panjur Satış Direktörü Tuncay Mutlu Bey, PVC AR-GE Müdürü H.Hüseyin Yüksel Bey, PVC Proje Yöneticisi Ümit Çiçek Bey ve Asaşpen AR-GE Proje ekibine yaptıkları titiz çalışmalar ve gösterdikler alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Dünyadaki birçok ülkenin kriterlerine göre özel üretim yapan ve faaliyet alanını sınırlarımız dışına da taşıyan ASAŞPEN'i ve onun yöneticilerini de kutluyorum. İnşa ettiğimiz projelerde birçok PVC doğrama firması çalışmıştık.

ASAŞPEN'i ise artık çözüm ortağımız olarak görüyoruz.

Bunun içinde Sultanbeyli'deki üç bloktan oluşan 193 daireli konut projesindede ASAŞPEN ile çalışmaya karar verdik.

ASAŞPEN'in sunduğu teknik destek ve numune aşamalarındaki örnekleme ile bizim gibi zor insanları memnun etme özverisi ile gerçek övgümüzü alan bir kuruluştur. Bundan sonraki senelerde de dostluğumuzun ve mesleki beraberliğimizin kalıcı olması dileklerimle, nice başarılı projeler ve seneler dilerim.