Bizden Haberler

ASAŞ Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
01.10.2019
ASAŞ Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor
01.10.2019

Kurulduğu günden bu yana sürekli üretim ve sürdürülebilir başarıyı hedefleyen ASAŞ, iş ağını yurt dışına da taşıyor. Almanya Neuwied şehrinde 72.793m2’lik kapalı alana sahip 880.028 m2’lik bölgeyi satın alarak, Orta ve Batı Avrupa ülkelerine de direkt hizmet sunabilecek.

1990 yılında kurulan ASAŞ;  günümüzde Sakarya Akyazı’da yer alan, toplamda 750.000 m2’lik bir yerleşimde 300.000 m2’lik kapalı alana sahip tesislerinde; Alüminyum Profil, PVC Profil, Kompozit Panel, Alüminyum Panjur ve Kepenk Sistemleri ve Alüminyum Yassı Mamuller üretimlerini gerçekleştirerek Türkiye’nin sanayisine güç katmanın onuru ve üretmenin gururunu taşıyor.

2018 yılı verilerine göre Türkiye’de İSO 500’de ilk 100’de 62. sırada yer alan, aynı zamanda Avrupa’daki lider üreticilerden biri olan ASAŞ; yenilikçi ürünleri, teknolojisi, sektörün bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezi ve sunduğu hizmetlerle bulunduğu her sektöre çözüm üretmeye ve değer katmaya devam ediyor.

 

Almanya Yatırımı Hayata Geçti

ASAŞ, ihracat ayağında 25 yıldır büyük önem taşıyan Almanya’da 2018 senesi itibari ile şirket kurulumunu gerçekleştirdi. Bu açılım ile başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa’daki müşterilerine daha yakından hizmet verebilmeyi, teknolojik katma değerli ürünlerde faaliyetlerini arttırmayı ve yeni ticari iş birliktelikleri imkânlarını değerlendirerek Avrupa ile olan ticari faaliyetlerini geliştirmeyi hedefliyor.

ASAŞ, Avrupa dağıtım ağında stratejik bir konum olan Frankfurt ve Köln havaalanlarına 1 saatlik mesafede Koblenz’e komşu Neuwied şehrinde Thyssen Krupp Rasselstein’a ait 72.793m2’lik kapalı alana sahip 880.028 m2’lik araziyi satın alarak firma bünyesine dâhil etti. İçinde limanı ve demiryolu ulaşım imkânları da bulunan alanda, bölgenin lojistik imkânlarından da faydalanacak olan ASAŞ, faaliyetlerini bu doğrultuda da değerlendirecek.

Öncelikle lojistik ve servis merkezi olarak hizmete açılacak tesiste sonrasında müşterilere daha hızlı hizmet verebilmek için mekanik işlem parkuru kurularak üretim desteği de verilmesi planlanıyor. Pazarlama ve satış ekiplerinin de yapılandırılacağı iş merkezinde müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerinin de analiz edilerek gelişim fırsatları değerlendirilecek.

 

%35’i Yeşil Alandan Oluşan 600 Haneli Konut Projesi için de Mutabakat Yapıldı

Üretim, depolama ve istihdam imkânlarının yanı sıra, Neuwied Belediyesi ile mutabakat yapan ASAŞ, alanın bir kısmını da konut olarak değerlendirecek. Yaklaşık 283.527 m2’lik kısmında (182.104 m2’si konut alanı + 101.423 m2’si park alanı) gerekli imar değişikliği yapılarak 600 adet konutluk 100.000 m2’lik bir inşaat alanında emlak geliştirme projesi de hayata geçirilecek.

Proje için Tabanlıoğlu Mimarlık ile anlaşan ASAŞ, proje master planı için çalışmalara başlamış durumda ve 6 aylık bir sürede bu çalışmayı sonlandırmayı ve gerekli onayların alınmasını planlıyor. Yapılacak konut projesine ayrı bir önem verdiğini belirten Derya Hatiboğlu “konut projesi geliştirme ve inşaat bizim firmamızın ana iş sahası içinde yer almamakla birlikte; bölgeye değer katacak, yeni sosyal imkânlar sunacak bir çalışmayı hayata geçirebilmeyi önemsiyoruz. Kent estetiğine uygun, gelecekteki ihtiyaçları da gözeterek bir yaşam alanı oluşturulması için Tabanlıoğlu Mimarlık ile proje üzerinde çalıştıklarını ve sonucunda herkesi mutlu edecek, bölgenin değerini yükseltecek bir projeye imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Hatiboğlu “Yalnızca Ticari Değil, Sosyal ve Kültürel Bağları da Geliştirmeyi Hedefliyoruz”

Almanya yatırımı ile ticari ilişkilerin yanı sıra kültürel bağların geliştirilmesini misyon edindiklerinin altını çizen ASAŞ Genel Müdürü Derya Hatiboğlu “İki ülke arasındaki dostluğun gelişmesine katkı sağlamanın yanı sıra bir kültür elçisi olarak da hareket ederek ülkemizin layık olduğu şekilde tanıtılmasında da sorumluluk bilinciyle hareket ediyor olacağız. Daha da ileriye taşınabilecek tüm konularda özellikle Almanya başta olmak üzere ülkeler ve firmalar arasındaki sinerjiyi hedefleyeceğiz.

Türkiye’de bir ilk olan “Sanayi ve Sanatın Buluşması” mottosuyla kurduğumuz sektörümüzün ilk sanat atölyesi olan ASAŞSANAT ile de kültürlerin buluşmasına destek verecek hem Almanya’da hem Avrupa’daki sanatçılar ve sanat kurumlarıyla ortaklaşa projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bölgedeki üniversitelerle birlikte çalışarak üniversite sanayi iş birlikteliğinin gelişmesine katkıda bulunmayı planlıyoruz”

“Her iki coğrafyanın üstün özelliklerini; disiplinle esnekliği, teknolojiyle tutkuyu, tecrübeyle azmi, verimlilikle girişimcilik ruhunu ve proses odaklılıkla sonuç odaklılığı, kararlılıkla ve çok çalışarak bir potada buluşturmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımızla büyük bir sinerji yaratarak başarı hikayelerimize yenilerini eklemeyi arzuluyoruz.

“Globalleşme adına kabiliyetlerimizi geliştirmek,  gelişmiş ülkelerdeki ticari eğilimlerden, teknolojik gelişmelerden ve pazardaki yeniliklerden erken haberdar olarak sürece en başında dâhil olabilmek adına Almanya’da yaptığımız bu yatırımı firmamız açısından çok önemli buluyoruz.” dedi.