Your window to the world from Turkey ...

ASAŞ is one of the most remarkable industrial enterprises in Turkey with its 5 state-of-the-art production facilities in Akyazı, Sakarya region and over 2400 employees and export to over 80 countries.

MORE INFORMATION

ASAŞ

Founded in Gebze in 1990, ASAŞ is one of the most remarkable industrial enterprises in Turkey with its 5 state-of-the-art production facilities in Akyazı, Sakarya region and over 2400 employees and export to over 80 countries. Based on its stable financial growth trend since its establishment in 1990, Asaş was listed No 72 out of Top 100 companies in İSO 500 Turkey in 2017 and became one of the leading manufacturers in Europe. ASAS generates solutions and adds value to all sectors where it operates, thanks to its innovative products, technology, R&D Center which is a first in its sector, andits services.

  • 6 CONTINENT
  • 80 COUNTRY
  • 300000 M2 FACILITY
  • 2500 EMPLOYEE

WHAT YOU NEED?

All seasons, in all conditions, full-performance PVC window and door systems ...

Hebe Schiebe

For your vision…

Diamond 60

For your safety…

Elegans 60

For your moments of pleasure…

Maxi Royal 70 mm

For your vision…

Maxi Empire 120

For future…

Elegans 70

For your moments of pleasure…

ALL PRODUCTS

NEWS

ASAŞ Rewarded the Success at the Night for Those Adding Value to Life
24.02.2018

The Organization of “Those Adding Value to Life”, which is held by ASAŞ to reward the successful works, to assess the previous year, to have an enjoyable time altogether, and to make a stronger start for the next year; is held at Sheraton Grand İstanbul Ataşehir. The event started with the opening speeches of Derya Hatiboğlu – General Manager, ASAŞ -, and Safa Bayar Yavuz – Member of Executive Board.

> READ MORE
Bir Varmış, Bir Yokmuş… Çocuklar Çizmiş Heykel Olmuş
30.01.2018

Çocukların yeteneklerini geliştirmek, kendilerini keşfetmelerini sağlamak ve daha yaratıcı bireyler olarak yetişmeleri için “Kim Demiş Masallar Gerçek Değil Diye” sloganıyla başlatılan heykel yarışmasında ASAŞ'lı miniklerden, hayalindeki masal kahramanının resmini yapması ve kahramanın sahip olduğu güçlerin küçük bir kompozisyonla anlatılması istendi.

> READ MORE
ASAŞ’ta Mucizeler Gerçekleşmek İçindir
30.12.2018

ASAŞ; dokunarak çalışana saygı prensibi kapsamında, çalışan mutluluğu için bu yıl 4.’sünü düzenlediği Altın Top Projesi ile çocuk sahibi olmayı arzu eden çalışanlarına tüp bebek tedavi imkânı sağlıyor.

> READ MORE
Minik ASAŞ'lılar Ailelerine İş Güvenliğinin Önemini Anlattı
30.12.2018

ASAŞ ailesinin tüm fertleri bu sene 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nda hem önemli hem de eğlenceli bir etkinlik için bir araya geldiler. Bu yılki etkinlikte “Güvenlik Minik Ellerde” teması çerçevesinde minik ASAŞ'lılar, anne ve babalarıyla rolleri değiştirerek kalpleri yeniden fethetti.

> READ MORE
ALL NEWS